وب سرویس چیست و API چه کاربردی در برنامه نویسی دارد؟

وب سرویس چیست و API چه کاربردی در برنامه نویسی دارد؟

0
0
0
0
0
0

وب سرویس و برنامه نویسی (اتصال وبسرویس پیامکی)

وب سرویس و برنامه نویسی ، اگر در حوزه برنامه نویسی و مشاغل اینترنتی فعالیت داشته اید و یا علاقه مند به حوزه IT باشید احتمالا با کلمه وبسریس یا همان Web_service sms برخورد کرده اید. حال ما میخواهیم در این وبلاگ برای شما ماهیت وب سرویس و رابطه آن با برنامه نویسی را به طور کامل شرح دهیم تا ابهامات شما در این حوزه را بر طرف نماییم با وب ایده همراه باشید.

وبسرویس API چیست؟

وب سرویس ها در اصل اجزای یک نرم افزار می باشند که از طریق UDDI قابل جستجو هستند و توسط  application های دیگر قابل استفاده اند و پلت فرم های اولیه وب سرویس ها نیز HTPPs و XML می باشد و توسط سازمان W3C جهت راحتی در انجام امورات بصورت از راه دور تالیف یافته است . به زبان ساده تر این طور می توان بیان کرد که در وب سرویس، یک سیستم از سیستم دیگری سرویس می گیرد این بدین معناست که وبسرویس ها یک سیستم نرم افزاری برای پشتیبانی از تعامل بین دستگاه و ماشین در شبکه هستند و از طریق پروتکل ها ارتباط برقرار میکنند.

وب سرویس هاعمدتا دارای دو کلاس هستند، وب سرویس arbitrary و وبسرویس سازگار با REST و برای پیاده سازی وب سرویس حتما باید یک دسته را براساس نیاز خود انتخاب کنید .

وب سرویس اس ام اس چگونه کار میکند؟

پایه کار وب سرویس ها بدین صورت میباشد که برنامه همیشه در حال اجرای وب سرویس منتظر دریافت داده میباشد که بعداز اتصال درخواست ها دستورات را بصورت متنی دریافت و بر اساس الگوریتم های تعریف شده نسبت با انجام کاری و یا نتیجه ای برنامه یا تابع دیگری اجرا و نتیجه آن مجددا از طریق وب به درخواست کننده یا کلاینت ارسال گردد. پس در پایان فعالیت دو پیام وجود دارد که یک درخواست پیام (XML) و یک پیام پاسخ (XML) می باشد.

استانداردهای وب سرویس

XML:

 همانطور که در بخش معرفی وب سرویس گفته شد یکی از روش ها و استانداردهای اصلی برای استفاده از وبسرویس ها، XML میباشد. که این پلتفرم نیز تو سط W3C استاندارد سازی شده تا توسعه دهندگان قادر باشند بصورت استاندارد از این قالب به عنوان واسط اتصال استفاده کنند.

BEEP:

پلتفرم مبادله قابل انعطاف (BEEP) نیز چارچوبی برای ایجاد پروتکل های برنامه یک وب سرویس است به این صورت که BEEP شامل بلوک های ساختاری مانند کادربندی ،مالتی پلکس ، خطوط لوله ، گزارش دهی و احراز هویت برای اتصال و دریافت و پاسخ پیام های متصل به پروتکل های همتا به همتا (P2P) با پشتیبانی از ارتباطات دو طرفه ناهمزمان می باشد.

Simple Object Access Protocol یا SOAP :

از دیگر استاندارهای مهم و کاربردی در وب سرویس ها استاندارد SOAP میباشد که این پلتفرم نیز همانند XML قادر است بصورت مشترک باعث اتصال موفق برنامه ها با وب سرویس گردد. در اصل پیام های ایجاد و ارسال شده SOAP علت اصلی و ایجاد کننده اتصال وب سرویس میباشند. بعد از اتصال پیغام بر روی پروتکلSOAP در صورتی که پیغام برای وب سرویس دارای مفهوم عملیاتی باشد با توجه به توابع تعریف شده دستور را اجرا و نتیجه آن را مجددا بر روی قالب پیغام SOAP به درخواست کننده ارسال میگردد.

Universal Description – Discovery and Integration یا UDDI :

این پلتفرم نیز حاوی یک فایل بر پایه XML است که به کمک آن شرکت ها به معرفی  اتصال وب سرویس ها میچردازند و از معروفترین شرکت هایی که به استفاده و توسعه UDDI میپردازند شرکت مایکروسافت میباشد. شرکت های استفاده کننده از این فایل و استاندارد میتوانند به وسیله آن سطح دسترسی آن را به راحتی حتی جهت معرفی در اختیار عموم قرار دهند یا شرکت های خاص قرار دهند.

Web Service Description Language یا WSDL  :

WSDL از دیگر استاندارد های مهم که کاربرد بسیار فراوانی در وب سرویس ها دارد می باشد که این استاندارد نیز مانند UDDI برای هر وب سرویس دارای یک فایل میباشد که این فایل با فرمت XML بوده و بصورت کلی نحوه استفاده از وب سرویس را توضیح میدهد. در این فایل عنوان های مهمی از جمله اینکه پورتهای خروجی و ورودی وب سرویس در چه پورتی تعیین شده است، وجود دارد. استاندارد WSDL در کنار تمامی وب سرویس ها این فایل را ایجاد و در اختیار کاربر قرار میدهند تا به راحتی به مستندات وب سرویس دسترسی داشته باشند و بتوانند از آن استفاده کنند.

Web Services Flow Language 1.0 یا WSFL :

پروتکل WSFL نیز یک زبان برنامه نویسی که بر پایه XML بود که برای توصیف ترکیبات خدمات وب سرویس توسط IBM در سال ۲۰۰۱ پیشنهاد شد. در اصل این استاندارد دو نوع ترکیب را در نظر گرفته است. نوع اول برای توصیف فرآیندهای تجاری به عنوان مجموعه ای از خدمات وب و نوع دوم برای توصیف تعاملات بین شرکا است. WSFL به عنوان لایه لایه در بالای زبان توصیف سرویس های وب پیشنهاد شده است.

JSON-RPC:

استاندارد JSON-RPC یک پروتکل تماس رویه از راه دور است که در JSON رمزگذاری شده است. این پلتفرم مشابه پروتکل XML-RPC است که فقط چند نوع داده و دستور را تعریف می کند. JSON-RPC اجازه می دهد تا اعلان ها (داده هایی که به سرور ارسال نمی شوند و نیازی به پاسخ ندارند) و چندین تماس برای سرور ارسال می شود که ممکن است به صورت غیرهمزمان پاسخ داده شوند.

JSON-WSP:

این استاندارد نیز یک پروتکل سرویس وب است که از JSON برای توصیف خدمات ، درخواست ها و پاسخ ها استفاده می کند. این از JSON-RPC الهام گرفته شده است ، اما فاقد مشخصات توصیف خدمات با اسناد موجود در JSON-RPC باعث طراحی JSON-WSP شد.

E-Business XML:

تجارت الکترونیکی با استفاده از زبان نشانه گذاری eXtensible ، که معمولاً به عنوان تجارت الکترونیکی XML یا ebXML شناخته می شود ، خانواده ای از استانداردهای مبتنی بر XML است که توسط OASIS و UN / CEFACT حمایت مالی می شود و مأموریت آن ایجاد زیرساخت مبتنی بر XML است که امکان استفاده جهانی از اطلاعات کسب و کار الکترونیک را فراهم می کند.

استفاده از وب سرویس در Web-application

زمانی که استانداردهای مختلف قابلیت دسترسی به وب را از طرق مرورگرهای وب (Web Browsers) دارند، می توانند با هم ارتباط برقرارکنند و برای این منظور Web-application ها توسعه یافتند. Web-application ها به زبان ساده تر، نرم افزارهایی هستند که تحت وب عمل می کنند و با استانداردهای مرورگرهای وب و پلت فرم های مختلف همخوانی دارند. با استفاده از وب سرویس ها، عملکرد application های شما در سطح جهانی گسترش پیدا خواهد کرد. وب سرویس ها از XML برای کدگزاری و کد گشایی اطلاعات و از SOAP برای جابجایی آن استفاده می کنند. به عنوان مثال با web service ها، سیستم صدور صورت حسابهای مالی بخش حسابداری شما که با ویندوز ۲۰۰۰ کار میکند می تواند با سیستم بخش IT که از سرور UNIX استفاده میکند ارتباط برقرار کند.

نتیجه گیری

امروزه کسب و کارهای مبتنی بر وب برای ارائه خدمات بیشتر به مشتریان و کاربران خود، به نرم افزارهای مبتنی بر وب سرویس‌ها روی آورده اند. کسب و کارهایی مانند رزرو بلیط قطار، اطلاعات هواشناسی، خدمات بانکی و... نمونه هایی از خدماتی هستند که بر پایه این رابط‌ ها پیاده سازی شده اند شما نیز اگر میخواهید از این امکان استفاده نمایید میتوانید با همکاران ما در بخش وب سرویس سایت وب ایده ارتباط برقرار نمایید.

ارتباط باما

  • تهران - سعادت آباد - بلوار پاکنژاد - نبش سیزدهم پلاک 79 طبقه 3
  • 02178125000 - 02122361960
  • info@idehpayam.com

حریم خصوصی

درباره ما

شرکت داده گستران وب ایده به شماره ثبت 469305، با هدف ارائه خدمات کامپيوتری، طراحی و توسعه وب ، اطلاع رسانی و انتقال فن‌آوری نوین ارتباطات جهانی، همراه با آموزش کادر جوان خود برای ارتقاء دانش فنی آنان در زمينه علوم جديد دنیای مجازی و خدمت به عموم مردم، شرکتها و سازمان ها تـأسيس گرديد.

نماد ها

نماد

کلیه حقوق برای ایده پیام محفوظ ومتعلق به هلدینگ وب ایده می باشد